Czym powinna charakteryzować się pościel dla alergików?

Dla alergików jedyną opcją na spokojny i zdrowy sen jest zakup odpowiedniej kołdry. Przyjrzyjmy się, czym powinny cechować się przeznaczone dla nich artykuły pościelowe.

Uczulenie na roztocza kurzu domowego – w jaki sposób pościel może pomóc poradzić sobie z tym powszechnym problemem?

Jednym z najczęściej czających się w sypialniach alergenów są odchody roztoczy kurza domowego, na które uczulonych jest aż sześć milionów Polaków. Te mikroskopijne żyjątka uwielbiają ciepłe i wilgotne zakątki, dlatego łóżko jest dla nich prawdziwym rajem. Utrudniają życie alergikom, powodując objawy takie jak senność, kichanie, bóle, świąd nosa i wiele innych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pościeli opracowanych z myślą o osobach cierpiących na alergie. Zaliczamy do nich między innymi pościele hipoalergiczne, czyli takie, w których składzie po prostu nie znajdują się żadne elementy mogą powodować uczulenie. Polecane są w lekkich przypadkach uczuleń.

Przy cięższej alergii polecane są z kolei pościele antyalergiczne i antyroztoczowe. Te pierwsze mają skład zapobiegający pojawianiu się alergenów, te drugie zaś aktywnie je zwalczający. Poniżej dokładniej opiszemy ich właściwości.

Rodzaje kołder antyalergicznych

Wśród dostępnych na rynku kołder antyalergicznych znajdują się:

  • kołdry wełniane, których zarówno wypełnienie, jak i poszycie wykonane jest z wełny zawierającej niekorzystną dla rozwoju roztoczy lanolinę,

  • antystatyczne kołdry jedwabne,

  • kołdry wykonane z niemagazynujących wilgoci i odpornych na pranie w wysokiej temperaturze materiałów syntetycznych.

Niestety, pomimo swoich zalet wełna potrafi być sama w sobie materiałem uczulającym. Dlatego uczuleni na nią alergicy, którzy chcą użyć kołdry z naturalnego materiału, wybierają kołdry jedwabne, które są coraz bardziej powszechne w polskich sklepach. Aktualnie jednym z najlepszych pod kątem asortymentu jest Posciel.biz.

Podobnie jak wełna, jedwab jest tkaniną bardzo delikatną i przewiewną. Decydując się na nią, trzeba jednak pamiętać, że jest dosyć delikatna, a przez to trudna w utrzymaniu. Jej pranie w domowych warunkach jest dosyć wymagającą czynnością, dlatego większość użytkowników decyduje się na oddanie jej do pralni.

Wielu alergików decyduje się na kupno kołdry syntetycznej. Na pewno jest ona wyborem tańszym od tych wykonanych z materiałów naturalnych i nie występuje w ich przypadku ryzyko uczulenia. Ponieważ jednak nie są tak przewiewne jak tkaniny naturalne, należy szczególnie często je prać. W innym przypadku szybko stanie się wilgotna, a przez to niehigieniczna.

Kołdry antyroztoczowe

Teraz przyjrzyjmy się bliżej kołdrom antyroztoczowym! Jak wskazuje sama ich nazwa, przeciwdziałają one rozmnażaniu się roztoczy. Wykonane są ze specjalnej syntetycznej tkaniny, której włókna hamują rozwój grzybów niezbędnych roztoczom do żywienia się ludzkim naskórkiem. Pozbawione pożywienia, roztocza szybko umierają. Co więcej, w składzie tych kołder znajdują się usuwające energię antystatyczną z organizmu nitki karbonowe.

Również w przypadku antyroztoczowych nie można zapomnieć o regularnym praniu. Warto przy tym wspomnieć, iż tego typu kołdry można prać w temperaturach sięgających nawet 90 stopni Celsjuszy, co pozwala na bardzo skuteczną eliminację roztoczy.

Jeżeli chcesz zakupić kołdrę antyroztoczową, warto dołączyć do niej również specjalne antyroztoczowe pokrowce. Dzięki nim alergeny nie wydostają się na zewnątrz. Warto przy tym rozejrzeć się za kompletami zawierającymi zarówno kołdrę, jak i poszewki – dzięki temu możemy od razu zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne.