Dieta cukrzycowa – co warto o niej wiedzieć?

Jak powinna wyglądać dieta cukrzycowa?

Jan KuśnierzW DOBRYM ZDROWIU
Zdrowy tryb życia

Dieta cukrzycowa – dla kogo?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta cukrzycowa jest dedykowana przede wszystkim osobom, u których zdiagnozowano cukrzycę, czyli chorobę metaboliczną. Jej głównym objawem są zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a dokładniej problemy z regulacją poziomu glukozy we krwi. Prościej mówiąc, takie osoby zmagają się z nadmiernymi "skokami" cukru we krwi, które wpływają nie tylko na samopoczucie i komfort, ale także są zagrożeniem dla ich życia. Do najczęściej spotykanych rodzajów cukrzycy zaliczamy tę typu 1, typu 2 i ciążową. Warto zaznaczyć, że każdy z nich ma inne podłoże.

Co jeść na diecie cukrzycowej?

Podstawowym założeniem diety cukrzycowej, i to bez względu na rodzaj choroby, jest całkowite wyeliminowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takich, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Zamiast nich na talerzu powinny znaleźć się przede wszystkim artykuły spożywcze o niskim oraz te o średnim IG, jednak te ostatnie ograniczonej ilości. Oczywiście, codzienny jadłospis powinien dostarczać ciału wszystkich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Co w takim razie jeść na diecie cukrzycowej? Z węglowodanów poleca się przede wszystkim kaszę gryczaną, pieczywo pełnoziarniste, makaron razowy czy ryż dziki. Znakomitym źródłem białka będą: mięso, jaja, ryby i nabiał, a dawkę minerałów i witamin zapewnią warzywa oraz niektóre owoce, np. truskawki, awokado czy grejpfruty. W diecie cukrzycowej powinny znaleźć się także optymalne ilości tłuszczu roślinnego i zwierzęcego.

Dieta cukrzycowa z dostawą do domu

Dieta cukrzycowa może okazać się nie lada wyzwaniem, w szczególności na samym początku. Zaplanowanie posiłków bez dodatku produktów o wysokim IG, zrobienie zakupów, a następnie przygotowanie dań zajmuje dużo czasu, którego wiele osób po prostu nie ma. Na szczęście nie musisz rezygnować ze swojego zdrowia – wystarczy, że skorzystasz z usług cateringu dietetycznego dostępnego np. tutaj. WygodnaDieta.pl to miejsce, w którym znajdziesz między innymi pudełka dla diabetyka w 5 kalorycznościach: 1000, 1200, 1500, 1800 i 2000 kcal, a w nich smakowite posiłki przygotowane z produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Zdrowo i smacznie!