Jan KuśnierzW DOBRYM ZDROWIU
dentysta

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które powinno być odpowiednio wyposażone. Właściwy dobór sprzętów i urządzeń jest kluczowy do tego, by móc świadczyć kompleksowe usługi związane z leczeniem zębów. Jakie zatem narzędzia stomatologiczne powinny znaleźć się w każdym gabinecie? Które z nich są potrzebne w codziennej pracy stomatologa? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Narzędzia diagnostyczne i endodontyczne

Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego powinno obejmować narzędzia służące do diagnostyki stomatologicznej. Są one używane niemal podczas każdej wizyty, a bez nich przeprowadzenie jakichkolwiek badań nie jest możliwe. Należą do nich zgłębnik, lusterko oraz pinceta stomatologiczna. Pozwalają one na skontrolowanie stanu uzębienia pacjenta i ustalenie dalszych działań.

Narzędzia endodontyczne wykorzystywane są do leczenia kanałowego, które niekiedy jest nieuniknione. W takim zestawie nie może zabraknąć lusterka stomatologicznego, ekskawatora – najlepiej z wąską końcówką oraz upychadeł kanałowych do ręcznego wypełnienia kanałów i upychania materiałów. Niezbędne są także pincety mikrochirurgiczne, czyli tzw. pincety włosowe o długich czubkach.

Narzędzia stomatologiczne do profilaktyki dentystycznej

W tej grupie przyborów znaleźć się powinny przede wszystkim narzędzia stomatologiczne do przeprowadzania scalingu. Do ręcznego wykonywania tego zabiegu wykorzystuje się głównie kirety, które służą do usuwania złogów przydziąsłowych i kamienia nazębnego. Warto posiadać również sondę, która pozwoli na wykonanie pomiaru głębokości kieszonki zębowej.

Narzędzia używane do wypełnień stomatologicznych

Wykonywanie wypełnień to częste zadanie lekarzy stomatologów. Aby ich praca przebiegała szybko i sprawnie warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, do którego zalicza się nakładacze. Umożliwiają one precyzyjne wprowadzenie materiału wypełniającego do ubytku oraz szybkie usunięcie jego nadmiaru. Równie ważną funkcję pełnią upychadła, które znacznie pomagają w opracowaniu wypełnień. W dobrze zaopatrzonym gabinecie powinny znaleźć się oba te narzędzia w różnych rozmiarach i kształtach, takich jak: łopatka, gruszka czy szpic. Nie wiesz, gdzie szukać tego rodzaju narzędzi? Spory ich wybór znajdziesz np. w e-sklepie https://molarr.pl/pl/, oferującym wyposażenie gabinetów dentystycznych. Szerokie grono zadowolonych klientów sprawia, że warto zaufać tym specjalistom.

Narzędzia ekstrakcyjne

Ekstrakcja, czyli usuwanie zębów, to zabieg, który wymaga odpowiednich narzędzi. Jednym z nich są kleszcze ekstrakcyjne. Nie może zabraknąć także dźwigni korzeniowych i luksatorów, które pomocne są w trakcie wyważania korzenia z zębodołu. Warto zaopatrzyć się również w łyżeczki zębodołowe – narzędzia te przydają się do wyrównywania ostrych brzegów kostnych oraz do wydobywania patologicznych zmian.

Zestawy narzędzi stomatologicznych przeznaczonych do implantologii

W zestawie takim powinny znaleźć się standardowe narzędzia chirurgiczne oraz specjalistyczne sprzęty. Do pierwszej grupy zaliczają się pincety, igłotrzymacze, skalpele, nożyczki czy haki chirurgiczne, do drugiej zaś młotki implantologiczne, osteotomy, upychadła do materiału kostnego, skrobaczki kostne oraz młynki. Używane są także specjalne lusterka implantologiczne ze stalowym lub szklanym zwierciadłem. Warto posiadać również pincetę implantologiczną, która może okazać się nieoceniona w wielu sytuacjach.